Bölüm Olanakları

Çift Ana Dal ve Yan Dal Programı
 • Çift Ana Dal ve Yan Dal Programları ve başvuru koşulları hakkında bilgiye ulaşmak için tıklayınız. 
 • Türkçe Öğretmenliği ve Tarih Bölümünde okuyan öğrencilerin Çift Ana Dal Programı için alması gereken ders/kredi sayıları ve bölümümüz Yan Dal programına başvuru yapmak isteyenlerin alması gereken ders/kredi sayıları için tıklayınız.
 • 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Çift Ana Dal/Yan Dal Programlarına kayıt hakkı kazananlarını öğrenmek için tıklayınız.

ERASMUS+, MEVLANA, FARABİ
 
Üniversitemizin uluslararası boyutunu geliştirme ve sürdürmeyi; bu bağlamda, Üniversitemizin de misyonlarından biri olan Uluslararasılaşma sürecinde Farabi Değişim Programıyla ulusal, Erasmus Değişim Programıyla Avrupa ve dünya, Mevlana Değişim Programıyla tüm dünya üniversiteleriyle hem hareketlilikler hem de işbirlikleri gerçekleştirmek; Üniversite öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının eğitim araştırma faaliyetlerinde uluslararası deneyim kazanmalarını sağlamak, yabancı üniversitelerden gelen öğrenci ve bilim insanlarının üniversite ile bütünleşmelerine yardımcı olmak ve uluslararası program ve projelerden azami ölçüde yararlanarak hem üniversitenin hem de yörenin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen değişim programlarıdır.

ERASMUS+
 
2014-2020 yılları arasında uygulanacak olan Erasmus+ Programı ile kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. Yurtdışında eğitim ve Avrupa işbirliği ile güçlü bir şekilde özdeşleştirilen Erasmus+ Programı; eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarını kapsıyor.

ERASMUS+ HAREKETLİLİKLERİ

Öğrenim Hareketliliği Nedir?
 • Faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı  öğrencinin, öğreniminin bir bölümünü kurumlararası anlaşma ile ortak olunan yurtdışındaki yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir.
Nasıl Erasmus+ Öğrencisi Olabilirim?
 • Öncelikle son başvuru tarihlerini ve uygunluk kriterlerini kontrol et. (Başvurular her yıl ŞUBAT-MART aylarında alınmaktadır. Önlisans/lisans öğrencisiysen genel akademik not ortalaman 4 üzerinden en az 2.20 olmalıdır. Alttan dersin varsa üzülme, başvurman için iki şart not ortalaması ve bölüm ikili anlaşması olmasıdır.)
 • Yurtdışında eğitim almak istediğin üniversiteyi Erasmus sayfamızdaki İKİLİ ANLAŞMALAR bölümünden seç.
 • Belirtilen başvuru tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Erasmus Ofisine başvuru formu ve transkriptin ile başvur.
 • Başvurunun hemen ardından üniversitemiz merkez kampüsünde yer alan Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezinden sınav randevusu al.
 • Çevrimiçi dil sınavından 100 üzerinden en az 50 puan al ve yurtdışı hayallerine kavuş!
İkili Anlaşmalarımız
 • HIRVATİSTAN – University of Zagreb
 • POLONYA – Adam Mickiewicz University
Peki Hibe Veriyor musunuz?
 • Yurtdışında eğitim aldığın süre boyunca masraflarının bir kısmını karşılamak üzere sana hibe ödemesi yapıyoruz.
 • Hibe ödemesini 2 taksitte yapıyoruz. İlk taksit toplam hibenin %80'idir. İkinci taksit ise yurtdışından döndükten sonra aldığın ders kredisinin (dönemlik en az 30 AKTS) 2/3'ünü geçtiğin takdirde ödenmektedir.
 • Hibe miktarları gittiğin ülkeye göre değişiklik göstermektedir ve aylık olarak hesaplanmaktadır. 
 • Grup 3: Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye (Aylık 300 Euro) 
Erasmus+ Öğrencisi Olmaya Hak Kazandım. Bundan Sonra Ne Yapmalıyım?
 • Tebrik ederiz. Erasmus öğrencisi olduğuna göre artık resmi işlemlere geçebiliriz.
 • Erasmus dönemin 3 bölümden oluşmaktadır: 1. Hareketlilik Öncesi 2. Hareketlilik Sırasında 3. Hareketlilik Sonrası
 • Belgeleri görmek için Erasmus sayfasını ziyaret ediniz!!!
 • Ayrıntılı bilgi için üniversite ana sayfasından Öğrenci linki altında bulunan Koordinatörlükler başlığı altında yer alan Erasmus+ linkini tıkla!!!
 •  (erasmus.erdogan.edu.tr) Ya da Danışınız: Gülşah Şişman?

FARABİ

Farabi Değişim Programı Nedir?

Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır. Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız burs, öğretim üyelerine de ek ders ödemesi yapılmaktadır. Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir.

Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler
 • Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora öğrencisi olmak.
 • Ön Lisans ve Lisans öğrencilerin genel akademik not ortalamalarının en az 2.00/4.00,
 • Yüksek Lisans öğrencilerinin ise en az 2.50/4.00 olmalıdır.
 • Aday Öğrenci Başvuru Formu’nun internet ortamında doldurulmuş ve üzerine fotoğraf yapıştırılmış 2 (iki) adet çıktısı,
 • 2 (iki) adet transkript (not dökümü),
 • 2 (iki) adet kimlik fotokopisi,
 • Yukarıdaki belgeler hazırlanarak Farabi Değişim Programı Ofisine şahsen teslim edilmelidir. (Hazırlanan belgeler şeffaf dosyaya yerleştirilmeli ve kapaklı dosyaya takılarak teslim edilmelidir. Elde doldurulan belgeler kesinlikle kabul edilmeyecektir.)
MEVLANA

Mevlana Değişim Programı Nedir?

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir programdır. 23 Ağustos 2011 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan programın diğer değişim programlarından farkı, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın değişim programı bünyesindeki hareketliliğin bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamasıdır. Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına gelebilirler.

Mevlana Değişim Programı’na Kimler Katılabilir?


Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine, Türkiye’deki bütün yükseköğretim kurumlarında (Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalamış olan yükseköğretim kurumlarında) örgün eğitim programlarına kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilirler. Ayrıca, Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalayan yurt içi ve yurt dışı yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm öğretim elemanları da Mevlana Değişim Programına katılabilirler. Öğretim elemanlarının hareketlilik kapsamında yer alan akademik faaliyetleri haftalık olarak toplam altı saatten daha az olamaz. Öğretim elemanı tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin saat olarak hesaplanmasında dersler esas alınır. Ders saatlerinin haftalık olarak altı saati doldurmaması durumunda seminer, panel veya konferanslar gibi akademik faaliyetler de bu kapsamda değerlendirilir.

Mevlana Değişim Programı’na Başvuru Şartları Nelerdir?
 • Öğrencinin, örgün eğitim verilen yükseköğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması,
 • Ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 2,5 (iki buçuk) olması,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 3 (üç) olması,
 • %50 dil puanı + %50 Not Ortalaması.
 • Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler ile hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan faydalanamazlar.?

Mevlana Değişim Programı’na Başvuru Nasıl Yapılır?

Öğrenciler, Türkiye´de kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunun Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine https://mevlana.yok.gov.tr/ internet adresinden ulaşabileceği gerekli formları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurusunu gerçekleştirebilir. Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalayan yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm öğretim elemanları da aynı şekilde ilgili Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine başvurularını yapabilirler.

Mevlana Değişim Programı Süresince Burslar

Mevlana değişim programına katılan öğrencilerin, öğrenim gördükleri süre içerisinde aldıkları diğer burslar ve krediler devam eder ve kendi yükseköğretim kurumlarına kayıtlarını yaptırarak ödemekle yükümlü oldukları katkı payı/öğrenim ücretini kendi kurumlarına ödemeye devam ederler ve gideceği yükseköğretim kurumuna ayrıca eğitim-öğretim ücreti ödemezler. Öğrencilere değişim programına katıldıkları süre boyunca ödenecek burs tutarı, öğrencilerin eğitim için gittikleri ülkenin ekonomik hayat standartları göz önünde bulundurularak farklılaşmaktadır. Değişim programı kapsamında dünyanın farklı coğrafyalarından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına gelen öğrencilere de YÖK Yürütme Kurulu tarafından belirlenen oranlarda, burs ödenir. Öğrencilere yapılacak ödemelerde, burs miktarının %70’i aylıklar halinde ödenir. Değişim için yükseköğretim kurumuna ayrılan kaynağın yetersiz kalması durumunda, Programın diğer şartlarına uyulması kaydıyla öğrencinin kendi imkânı ya da özel burslar yoluyla değişiminin geçekleştirilmesine imkân sağlanabilir.


2020-2021 Akademik Yılı Farabi Başvuru Tarihi:
 •   2 Mart 2020 – 13 Mart 2020
 2020-2021 Akademik Yılı Erasmus Başvuru Tarihi:
 •  09 Mart 2020 – 20 Mart 2020

2020-2021 Akademik Yılı Erasmus Başvuru Tarihi:
 
 • 18 Şubat – 11 Mart 2020

Erasmus+, Farabi, Mevlana Kurum ve Bölüm Koordinatörlükleri

Erasmus Kurum Koordinatörü: Öğr. Gör. Ozan SELÇUK
Erasmus Bölüm Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Gülşah ŞİŞMAN
Farabi Kurum Koordinatörü:  Dr. Öğr. Üyesi Barbaros DİNÇER, 
Öğr. Gör. Selim ŞİMŞEK
Farabi Bölüm Koordinatörü: Doç. Dr. Ümit HUNUTLU
Mevlana Kurum Koordinatörü: Arş. Gör. Bekir GÜZEL
Mevlana Bölüm Koordinatörü: Doç. Dr. Mehmet Sait ÇALKA